top of page

חמולה

נוער עם מוגבלות בתנועת הנוער הרפורמית

החזון של נוער תל"ם לזכויות אנשים עם מוגבלות​

אנו מאמינים שלכל נערה ונער עומדת הזכות להזדמנות שווה להיות שותפים מלאים בתנועתנו. אנו רואים בשילוב חינוך ערכי לכלל חניכי נוער תל"ם לקבלת כל אדם באשר הוא אדם כשווה בחברה, תוך יצירת הזדמנויות למפגשים בין אנשים שונים.

על כן אנו חותרים לשילוב משמעותי ואיכותי של נוער עם מוגבלות בכל סניפי ומפעלי התנועה בישראל לאורך כל השנה.

מי אנחנו

נוער תל״םבטיול, נערה מחייכת ומרימה שני אגודלים

נוער תל"ם - הינה תנועת הנוער של התנועה ליהדות מתקדמת בישראל (התנועה הרפורמית). 

נוער תל"ם מחנכת לאורח חיים יהודי המבוסס על המסורת היהודית, התרבות העברית-ישראלית והמחויבות החברתית לבנייתה של חברה צודקת. ברוח חזון הנביאים, פועלת נוער תל"ם לקידומו של שוויון הזדמנויות בחברה הישראלית; לחידוש ערך הקהילה; לצדק חברתי; לקבלת זרמי היהדות הליברליים ולקידומה של יהדות פתוחה ופלורליסטית. במסורת תנועות הנוער אנו מאמינים בחשיבותו של המעשה החינוכי הבלתי פורמאלי, המשלב בין הקניית ערכים, לימוד וחוויה חינוכית וחברתית.

לנוער תל"ם עשרה סניפים ברחבי הארץ: קיבוץ יהל, קיבוץ לוטן, צור הדסה, ירושלים, מבשרת ציון, מודיעין, קיבוץ גזר, רעננה, חיפה. בנוסף מפעילה התנועה שבט צופים בשיתוף עם הנהגת צופי חיפה במרכז חינוך ליאו בק ופעילות נוער בתל אביב.

קבוצת חמולה במחנה קיץ חווי"ה

במסגרת 'חווי"ה', מחנה הקיץ של תנועת הנוער של התנועה הרפורמית בישראל, מתקיימת תכנית לחניכים מכיתות ט' עד י"ב עם מוגבלות הנקראת 'חמולה'. בתכנית מושם דגש על שילובם של החניכים עם שאר חניכי התנועה - בארוחות, בפעילויות, מפגשים משותפים ובאירועי המחנה.

אורכה של תכנית 'חמולה' הוא שבעה ימים ובמהלכו עוברים החניכים מגוון פעילויות, כגון : בישולי שדה, טיול, פעילויות יצירה, ספורט, נופש פעיל, פעולות הקשורות לנושא המחנה ופעילויות חברתיות שונות. כמו כן חווים החניכים את התכנים היהודיים הרפורמיים של המחנה - בתפילות השחרית מידיי יום, בקבלת השבת המחנאית ובקריאה המחנאית בתורה ביום שבת. לכל חניך מוצמד חונך/ת אשר מלווה אותו באופן צמוד ונותן לו מענה בהתאם לצרכיו. בסיום המחנה מועלה מופע כישרונות חגיגי בנוכחות ההורים, המסכם את חוויות המחנה ותוצרי הפעילות. בשנת 2017 התלוו לחניכים שני בוגרים של מחנה חמולה משנים קודמות אשר שימשו כחונכים מיוחדים של החניכים החדשים.

בזכות הפעילויות המיוחדות המציבות אתגרים והתנסויות חדשות ובזכות הממשקים הרבים עם נוער רגיל, להם לא תמיד זוכים כל החניכים בשגרתם הקבועה, החניכים במחנה מקבלים תחושת העצמה של 'שווים בין שווים'.  

מחנה קיץ חווי"ה

מחנה קיץ חווי"ה (חופש ויהדות) הוא מחנה הקיץ של נוער תל"ם המהווה את שיאה של שנת הפעילות. המחנה מתקיים מדי שנה בחודש יולי, בקמפוס גבעת חביבה. המחנה מחולק לשלושה מסלולים: חווי"ה צעירה (לבוגרי כיתות ג'-ו'), חווי"ה (לבוגרי כיתות ז'-ט') וחווי"ה בוגרת (לבוגרי כיתות י'-י"ב). המחנה המרכזי (ז-ט) נמשך כשבועיים ולכל אורכו נמצאים החניכים בכפר, ועוברים מדי יום פעילויות שונות ומגוונות ביניהן גם מעורבות חברתית ועזרה לקהילה.

אָדָם טוֹבֵעַ כַּמָּה מַטְבְּעוֹת בְּחוֹתָם אֶחָד, וְכֻלָּן דּוֹמִין זֶה לָזֶה;

וּמֶלֶךְ מַלְכֵי הַמְּלָכִים הַקָּדוֹשׁ בָּרוּךְ הוּא טָבַע כָּל אָדָם בְּחוֹתָמוֹ שֶׁל אָדָם הָרִאשׁוֹן, וְאֵין אֶחָד מֵהֶן דּוֹמֶה לַחֲבֵרוֹ. 

לְפִיכָךְ כָּל אֶחָד וְאֶחָד חַיָּב לוֹמַר:

בִּשְׁבִילִי נִבְרָא הָעוֹלָם.

משנה סנהדרין ד, ה

הסוכנות היהודית לארץ ישראל
סמליל נוער תל"ם - צדק צדק נרדוף
התנועה הרפורמית - יהדות מתקדמת בישראל

Thanks! Message sent.

צרו קשר

יובל ניומן - מוביל שילוב אנשים עם מוגבלות בתנועה הרפורמית

רחוב דוד המלך 13, ירושלים 9410125

נייד: 054-7791104   פקס: 02-6203446

דוא"ל: disabilities@reform.org.il

עזרו לנו לקדם את השינוי התרבותי שינכיח חברה מכילה ומשלבת.

צרו קשר
bottom of page