top of page

שילוב במערכת החינוך

מערכות החינוך של התנועה הרפורמית נותנות מענה גם לילדים עם מוגבלות הזוכים לשילוב בקהילה, להזדמנות שווה, להצלחה ולחוויה לימודית וחברתית במוסד מכיל.

ללמוד על השונות דרך עיני הילדים.

החזון שלנו​

ילדים עם מוגבלות משולבים יותר ויותר במערכת החינוך הכללית. כיום רובם משולבים באופן יחידני. החקיקה, המדיניות ושירותי משרד החינוך מובילים מגמה זו ותומכים במרכיביה, אך החשיבות הרבה ביותר להצלחת השילוב נזקפת לזכות המורים. המחקר מצביע כי לאמונת המורה בתלמיד ומידת הנכונות להתמודד עם נושא השילוב יש השפעה מכרעת על הצלחת התהליך. 

חינוך רפורמי

ילדה וילד בגיל גן יושבים מחובקים

התנועה הרפורמית מציעה לקהל הישראלי מגוון רחב של מסגרות חינוכיות, פורמאליות ובלתי פורמאליות; ותוכניות חינוכיות, המבוססות על מחויבות למסורת היהודית ולהתחדשותה על פי תפיסת עולם פתוחה, יצירתית ופלורליסטית.

לתנועה  וקהילותיה מערכת ענפה של כ-50 גני ילדים ברחבי הארץ, מגילאי פעוטון ועד גילאי חובה. בגני הילדים תכנית לימודים ייחודית המתמקדת בהעשרת התכנים היהודיים בגן ברוח ערכי היהדות המתקדמת ומתוך שימת דגש על הממד החוויתי. הפעילות בגנים מדגישה את מועדי לוח השנה העברי ומשמעותם, טקסי קבלת שבת, הבדלה, ראש חודש, חווית התפילה, ולימוד חוויתי של סיפורי התנ"ך ואגדות חז"ל. דגש נוסף מושם על תחום המעורבות החברתית והאחריות הסביבתית תוך הבלטת הערכים של כבוד לזולת, עזרה הדדית ונתינה.

 

רובם המכריע של הגנים נהנים ממסגרת ותמיכה של הקהילה הרפורמית אליה הם משתייכים. המעטפת הקהילתית סביב הגן יוצרת מרחב חינוכי רציף והוליסטי התומך בהורי הגן ובמעשה החינוכי המשפחתי. בגני הילדים מתקיימות פעילויות חינוך משפחתיות ענפות הקושרות בין הנעשה בגן לנעשה בבית, תוך עירובם של ההורים במעשה החינוכי ובתכניו הייחודיים. לאורך השנים זוכים גני הילדים של קהילות היהדות המתקדמת ברחבי הארץ להכרה כמסגרות חינוך איכותיות וערכיות מן המעלה הראשונה.

בצד גני הילדים פועלים בערים ירושלים, תל אביב, חיפה ומודיעין בתי ספר המזוהים עם ערכי היהדות המתקדמת ואשר פועלים מתוך קשר עם התנועה וקהילותיה. בבתי ספר אלו מושם דגש על תחום התרבות העברית; תגבור לימודי היהדות וטיפוח האחריות החברתית של התלמידים.

אנו מאמינים כי הזירה החינוכית בישראל היא מרחב חשוב ומרכזי בעיצוב הזהות היהודית, הישראלית של הדור הצעיר וכי המקורות היהודיים השייכים לכולנו ראויים להילמד על ידנו ועל ידי ילדינו בצורה חיובית ולאורם של הערכים בהם אנו מאמינים.

שילוב ילדים עם מוגבלות במערכות החינוך של תל"ם:

לוגו קהילת כל הנשמה בירושלים

גני קהילת כל הנשמה - ירושלים

גן כל הנשמה שואף להקנות לילדים ערכים יהודיים ברוח התנועה ליהדות מתקדמת. הגן  מחנך לחיים ע"פ מסורת ישראל, תוך גישה חינוכית פתוחה, שוויונית ופלורליסטית.  עבודתנו כוללת מפגשים עם התכנים השונים של היהדות והתנסות בטקסים יהודיים.  בנוסף, אנו שואפים לפתח בילד יצירתיות, עצמאות, אחריות והתחשבות בזולת.

בגני הילדים של הקהילה מעסיקים אנשים עם מוגבלות ומשלבים ילדים עם מוגבלות. 

מערכת החינוך של מרכזי דניאל - תל אביב

בית דניאל מפעיל  תכניות חינוך ב-10 גנים עירוניים מתוך מטרה לקדם ולפתח חינוך יהודי ליברלי ושוויוני ברוח היהדות המתקדמת. גישתנו החינוכית דוגלת בפלורליזם ובשוויוניות, מדגישה את היסודות ההומניסטיים במורשת ישראל ומעודדת פתיחות תרבותית ורגישות חברתית לאדם ולסביבה. אחד הגנים של הקהילה צמוד לגן עם לקויות שמיעה, ונעשות פעילויות משותפות – סדנת שופר בימים נוראים, טקס סיום הגן, חוויות שבת בבית הכנסת ועוד.

אנו משקיעים לא מעט בכיתות שילוב וחינוך מיוחד בבית ספר אושיסקין. בערך 2-3 שעות לכיתה.

לוגו מרכזי דניאל
לוגו מרכז חינוך ליאו בק

מרכז חינוך ליאו באק - חיפה

ליאו באק הנו המרכז החינוכי היחיד בחיפה וסביבתה לנערים ולנערות בעלי לקויות תקשורתיות.

בעבר תפיסת העולם הייתה הפרדה של כל בעלי הצרכים המיוחדים מהקהילה. עם השנים, החלה מגמה של התקרבות המבוססת על האמונה הפילוסופית לפיה-כולנו בני אדם שווים וגם שונים. ההבנה כי קבלה והכלה של השונה ממני תורמת לו וגם לי עומדת בבסים השילוב. במרכז חינוך ליאו-באק הדבר מגולם כערך חינוכי מן המעלה הראשונה.

מערכת החינוך של קהילת יזמ"ה - מודיעין

מערכת החינוך של יזמ"ה משלבת ילדים עם מוגבלות.

ילדי בית הספר משתתפים

בתכנית אימוץ מעון בית עדן לילדים עם מוגבלות שכלית: קבלות שבת כל שבוע, ציון החגים, השתתפות דיירים בפעילות הקהילה, פעילות משותפת לילדי בית הספר עם דיירי המעון. אירוע שיא: חגיגת מצוות לילדי המעון בגיל מצוות.

סמליל יזמ״ה
לוגו בית שמואלי

גני בית שמואלי - קהילת רענן - רעננה

בבית שמואלי, משכנה של קהילת רענן, מפעילה הקהילה שלושה גנים. הגנים הוקמו עם פתיחת בית שמואלי בשנת 2001.

אנו מאמינים כי ילד שמרגיש אהוב ושייך יכול לצמוח ולהאמין בעצמו וביכולותיו. בגני רעננים אנו  מעניקים הרבה תשומת לב ואהבה לכל ילד וילדה.

סביבת הגן מאפשרת לילדים לגלות את זהותם היהודית כחלק אינטגראלי מזהותם האישית.

המפגש עם תכני המסורת נעשה בדרך חווייתית ויצירתית תוך הקניית ידע ומיומנויות, הבנה ומשמעות.

סקרנות, פליאה ותהייה – אכן הם המפתחות הפותחים את שערי הנפש ואת שערי הדעת של הילדים.

הילדים בגנינו נחשפים לרעיונות הקשורים בתיקון עולם, בגמילות חסדים ובהושטת יד לזולת. אנו משלבים בגנינו ילדים בעלי צרכים מיוחדים, תורמים צדקה ויוצרים קהילה תומכת למשפחות הזקוקות לתמיכתנו.

אָדָם טוֹבֵעַ כַּמָּה מַטְבְּעוֹת בְּחוֹתָם אֶחָד, וְכֻלָּן דּוֹמִין זֶה לָזֶה;

וּמֶלֶךְ מַלְכֵי הַמְּלָכִים הַקָּדוֹשׁ בָּרוּךְ הוּא טָבַע כָּל אָדָם בְּחוֹתָמוֹ שֶׁל אָדָם הָרִאשׁוֹן, וְאֵין אֶחָד מֵהֶן דּוֹמֶה לַחֲבֵרוֹ. 

לְפִיכָךְ כָּל אֶחָד וְאֶחָד חַיָּב לוֹמַר:

בִּשְׁבִילִי נִבְרָא הָעוֹלָם.

משנה סנהדרין ד, ה

Thanks! Message sent.

צרו קשר

יובל ניומן - מוביל שילוב אנשים עם מוגבלות בתנועה הרפורמית

רחוב דוד המלך 13, ירושלים 9410125

נייד: 054-7791104   פקס: 02-6203446

דוא"ל: disabilities@reform.org.il

עזרו לנו לקדם את השינוי התרבותי שינכיח חברה מכילה ומשלבת.

צרו קשר
הסוכנות היהודית לארץ ישראל
התנועה הרפורמית - יהדות מתקדמת בישראל
bottom of page