סמליל התנועה הרפורמית

English | עברית

לבית במודיעין לחצו כאן

בית בקהילה

רשת מערכי דיור לאנשים עם מוגבלות שכלית התפתחותית בקהילות התנועה הרפורמית בישראל.

מי אנחנו

הגישה המקצועית והטיפולית שלנו

חיי קהילה

אחד האתגרים המרכזיים של אנשים עם מוגבלות בכלל ומש"ה בפרט הוא הבדידות. שילוב קהילתי מאפשר להתמודד עם הבדידות ועם סטיגמות חברתיות של הקהילה. כאמור, לקהילות תל"ם יש ניסיון רב בשילוב אנשים עם מוגבלויות בקהילותיה. הבתים יהיו ממוקמים בקרבת הקהילה ודייריהם משולבים בה כחברים מן המניין. הקהילה מתכננת את פעילויותיה עם התאמה למוגבלויות והדיירים משולבים בפעילות הקהילתית השוטפת כגון התכנסויות קהילתיות, חוגים ועוד.

כחלק מהפעילות הקהילתית, ייבנו תכניות ייעודיות המיועדת לדיירים, כגון: תעסוקה, חוגים ייעודיים, פעילות יזומה עם קהלים אחרים בקהילה וכדומה.

בנוסף, כחלק מתכניות הליווי הפרטניות של הדיירים במעבר לחיים עצמאיים ישולבו עמיתים מן הקהילה שיתנדבו ללוות וללמד דיירים כישורי חיים ומיומנויות נדרשות.

פרטיות

כל אדם זקוק לפרטיות. אנו מאמינים שדווקא אנשים עם מש״ה שלעתים מתמודדים עם אתגרים חברתיים לא פשוטים, זקוקים עוד יותר לזמן ולמקום שהוא רק שלהם. אנו נפעל כמיטב יכולותנו לספק לכל דייר ודיירת את הפינה הפרטית שלו/ה ואת הזמן הפרטי שלו/ה.

זכות הבחירה

תל״ם תתמוך בבחירות האישיות של כל דייר/ת להגשמה העצמית שלו/ה, בתעסוקה, בתרבות הפנאי ובחברה.

שרות מכוון אדם

לשים את האדם במרכז, לא רק את המוגבלות. בניית תכנית ליווי וטיפול אישית לכל דייר ודיירת בבית הרואה את מכלול צרכיו/ה, רצונותיו/ה ויכולותיו/ה.

זוגיות

זוגיות

תל״ם רואה בחיוב חיי זוגיות, נישואים וקידושין, ותתמוך, בשיתוף ההורים, בדיירים שיבחרו לחיות בזוגיות. תל״ם תפתח תכנית ליווי לחיים בזוגיות בשיתוף גופים מקצועיים המנוסים בתחום.

הבתים של תל"ם יפעלו ויתנהלו כחיי משפחה שהיא חלק מקהילה פעילה חמה ומחבקת. הדירות ימוקמו בשכונת מגורים קרוב ככל האפשר למרכז הקהילה. משפחות הדיירים יהוו גם הם קהילה לבית ויוזמנו כולם להיות כקהילה בתוך קהילת האם. התפעול המקצועי טיפולי ינוהל ע"י ״מטה ארצי״ בהובלתה של קורין שביט אשר תלווה את הצוות המקצועי של כל דירה הכולל רכז/ת חינוך, עובד/ת סוציאלי/ת, רכז/ת שילוב, מטפלים ועובדי שרותים.

רכז החינוך של הדירה יהיה אחראי על התכנית הטיפולית ההוליסטית של הדיירים. לכל דייר תבנה תכנית קידום אישית, בתיאום ושיתוף כל אנשי הצוות המטפלים ומשפחת הדייר, שתכוון למיצוי המקסימלי של הפוטנציאל שלו הן בחיי המשפחה (בבית), הן בתעסוקה והן בחיי הקהילה.

רכז השילוב יהיה אמון על תכנית השילוב, להשתתפות מלאה בחיי קהילת האם של הבית. הרכז יהיה מעורב בפעילות הקהילתית ויפעל להתאימה כך שתאפשר השתתפות איכותית של הדיירים בחיי הקהילה.

תל"ם רואה חשיבות רבה בשילוב המשפחה הקרובה בחייו של הדייר ובקיום קשרים רצופים מלאים ושקופים עם המשפחה, משרד הרווחה ושרותי הרווחה העירוניים מהווים שותפים מרכזיים לקידום איכות חייהם של הדיירים. 

אָדָם טוֹבֵעַ כַּמָּה מַטְבְּעוֹת בְּחוֹתָם אֶחָד, וְכֻלָּן דּוֹמִין זֶה לָזֶה;

וּמֶלֶךְ מַלְכֵי הַמְּלָכִים הַקָּדוֹשׁ בָּרוּךְ הוּא טָבַע כָּל אָדָם בְּחוֹתָמוֹ שֶׁל אָדָם הָרִאשׁוֹן, וְאֵין אֶחָד מֵהֶן דּוֹמֶה לַחֲבֵרוֹ. 

לְפִיכָךְ כָּל אֶחָד וְאֶחָד חַיָּב לוֹמַר:

בִּשְׁבִילִי נִבְרָא הָעוֹלָם.

משנה סנהדרין ד, ה

צרו קשר

יובל ניומן - מוביל שילוב אנשים עם מוגבלות בתנועה הרפורמית

רחוב דוד המלך 13, ירושלים 9410125

נייד: 054-7791104   פקס: 02-6203446

דוא"ל: disabilities@reform.org.il

עזרו לנו לקדם את השינוי התרבותי שינכיח חברה מכילה ומשלבת.

 
הסוכנות היהודית לארץ ישראל
התנועה הרפורמית - יהדות מתקדמת בישראל