לבית במודיעין לחצו כאן

בית בקהילה

סמליל בית בקהילה

רשת מערכי דיור לאנשים עם מוגבלות 

בקהילות התנועה הרפורמית בישראל.

על התכנית ׳בית בקהילה׳

יוצרים משפחה שהיא חלק מקהילה פעילה

כולנו רוצים את הטוב ביותר לילדינו וכשהם גדלים אנו רוצים לראותם פורשים כנפיים ועפים. כהורים לילדים עם מוגבלות השאיפה הזו נראית לרוב כחלום רחוק. כשהילד שלנו מגיע לגיל 21 רבים מאיתנו מוצאים שהפתרון הטוב ביותר עבורו, הוא להשאירו בבית. החלטה זו מציבה בפנינו אתגרים לא פשוטים.

אנו, בתנועה הרפורמית (תל"ם), מבקשים לעזור לילדיכם לפרוש כנפיים. אנו מאמינים שלכל אדם עומדת הזכות להזדמנות שווה לחיות חיים מלאים ומשמעותיים. על כן כחלק מרכזי בתכנית לשילוב אנשים עם מוגבלות החלטנו להקים את 'בית בקהילה': דירות לשילוב אנשים עם מוגבלות כחלק מקהילותינו. 

 

הבתים של תל"ם יקנו לדיירים מרחב נוח, בטוח ומשפחתי ויהיו חלק מקהילה פעילה חמה ומחבקת.

הדירות ימוקמו בשכונת מגורים, קרוב ככל האפשר למרכז הקהילה. משפחות הדיירים יוכלו לבחור לקחת חלק בקהילה ויוזמנו לחוות מעגל קהילתי תומך, בתוך קהילת האם.

ילד בן שנתיים על בירכי אביו משחק בבובה עם אישה עם מוגבלות שכלית

מי אנחנו

התנועה הרפורמית - תל"ם (התנועה ליהדות מתקדמת בישראל) הינה ארגון הגג של הקהילות הרפורמיות בארץ. נוכחות התנועה הרפורמית בארץ החלה ב- 1930 וראשונת קהילותיה הוקמה בשנות ה-50 של המאה ה-20.

ברוח חזונם של נביאי ישראל, רואה היהדות הרפורמית בתיקון עולם ערך עליון. על כן התנועה הרפורמית בישראל חותרת לכינונה של חברת מופת דמוקרטית במדינת ישראל, המקדמת אחריות חברתית ושוויון הזדמנויות, הנוהגת בשוויון בין כל אזרחיה ותושביה ומגנה על זכויות האדם.

 

קהילות תל"ם הפזורות בכל רחבי הארץ, מנהריה בגליל ועד קיבוץ לוטן בערבה, מפעילות מגוון תכניות של מעורבות חברתית ומעודדות לקיחת אחריות חברתית של חבריהן. קהילות תל"ם עשירות בפעילויות קהילתיות ורוחניות המתאימות במיוחד לקליטה ושילוב של אנשים עם מש"ה כחברים בקהילותיהן. קהילות התנועה הן בעלות פוטנציאל להוות מודל איכותי של שילוב קהילתי חברתי נינוח, בטוח ומאפשר.

הגישה המקצועית והטיפולית שלנו

חיי קהילה

חיי קהילה

אחד האתגרים המרכזיים של אנשים עם מוגבלות הוא הבדידות. שילוב קהילתי מאפשר להתמודד עם הבדידות ועם סטיגמות חברתיות של הקהילה. כאמור, לקהילות התנועה הרפורמית יש ניסיון רב בשילוב אנשים עם מוגבלויות בקהילותיה. הבתים יהיו ממוקמים בקרבת הקהילה ודייריהם משולבים בה כחברים מן המניין. הקהילה מתכננת את פעילויותיה עם התאמה למוגבלויות והדיירים משולבים בפעילות הקהילתית השוטפת כגון התכנסויות קהילתיות, חוגים ועוד.

כחלק מהפעילות הקהילתית, ייבנו תכניות ייעודיות המיועדת לדיירים, כגון: תעסוקה, חוגים ייעודיים, פעילות יזומה עם קהלים אחרים בקהילה וכדומה.

בנוסף, כחלק מתכניות הליווי הפרטניות של הדיירים במעבר לחיים עצמאיים ישולבו עמיתים מן הקהילה שיתנדבו ללוות וללמד דיירים כישורי חיים ומיומנויות נדרשות.

פרטיות

כל אדם זקוק לפרטיות. אנו מאמינים שדווקא אנשים עם ממוגבלות שלעתים מתמודדים עם אתגרים חברתיים לא פשוטים, זקוקים עוד יותר לזמן ולמקום שהוא רק שלהם. אנו נפעל כמיטב יכולותנו לספק לכל דייר ודיירת את הפינה הפרטית שלו/ה ואת הזמן הפרטי שלו/ה.

פרטיות
זכות הבחירה

זכות הבחירה

תל״ם תתמוך בבחירות האישיות של כל דייר/ת להגשמה העצמית שלו/ה, בתעסוקה, בתרבות הפנאי ובחברה.

שרות מכוון אדם

לשים את האדם במרכז, לא רק את המוגבלות. בניית תכנית ליווי וטיפול אישית לכל דייר ודיירת בבית הרואה את מכלול צרכיו/ה, רצונותיו/ה ויכולותיו/ה.

שרות מכוון אדם
זוגיות

זוגיות

תל״ם רואה בחיוב חיי זוגיות, נישואים וקידושין, ותתמוך, בשיתוף ההורים, בדיירים שיבחרו לחיות בזוגיות. תל״ם תפתח תכנית ליווי לחיים בזוגיות בשיתוף גופים מקצועיים המנוסים בתחום.

הבתים יפעלו ויתנהלו כחיי משפחה שהיא חלק מקהילה פעילה חמה ומחבקת. הדירות ימוקמו בשכונת מגורים קרוב ככל האפשר למרכז הקהילה. משפחות הדיירים יהוו גם הם קהילה לבית ויוזמנו כולם להיות כקהילה בתוך קהילת האם. התפעול המקצועי טיפולי ינוהל ע"י ״מטה ארצי״ בהובלתו של יובל ניומן אשר ילווה את הצוות המקצועי של כל דירה הכולל רכז/ת חינוך, עובד/ת סוציאלי/ת, רכז/ת שילוב, מטפלים ועובדי שרותים.

רכז החינוך של הדירה יהיה אחראי על התכנית הטיפולית ההוליסטית של הדיירים. לכל דייר תבנה תכנית קידום אישית, בתיאום ושיתוף כל אנשי הצוות המטפלים ומשפחת הדייר, שתכוון למיצוי המקסימלי של הפוטנציאל שלו הן בחיי המשפחה (בבית), הן בתעסוקה והן בחיי הקהילה.

רכז השילוב יהיה אמון על תכנית השילוב, להשתתפות מלאה בחיי קהילת האם של הבית. הרכז יהיה מעורב בפעילות הקהילתית ויפעל להתאימה כך שתאפשר השתתפות איכותית של הדיירים בחיי הקהילה.

אנחנו רואים חשיבות רבה בשילוב המשפחה הקרובה בחייו של הדייר ובקיום קשרים רצופים מלאים ושקופים עם המשפחה, משרד הרווחה ושרותי הרווחה העירוניים מהווים שותפים מרכזיים לקידום איכות חייהם של הדיירים. 

סמליל לעוד פרטים

אָדָם טוֹבֵעַ כַּמָּה מַטְבְּעוֹת בְּחוֹתָם אֶחָד, וְכֻלָּן דּוֹמִין זֶה לָזֶה;

וּמֶלֶךְ מַלְכֵי הַמְּלָכִים הַקָּדוֹשׁ בָּרוּךְ הוּא טָבַע כָּל אָדָם בְּחוֹתָמוֹ שֶׁל אָדָם הָרִאשׁוֹן, וְאֵין אֶחָד מֵהֶן דּוֹמֶה לַחֲבֵרוֹ. 

לְפִיכָךְ כָּל אֶחָד וְאֶחָד חַיָּב לוֹמַר:

בִּשְׁבִילִי נִבְרָא הָעוֹלָם.

משנה סנהדרין ד, ה

Thanks! Message sent.

צרו קשר

יובל ניומן - מוביל שילוב אנשים עם מוגבלות בתנועה הרפורמית

רחוב דוד המלך 13, ירושלים 9410125

נייד: 054-7791104   פקס: 02-6203446

דוא"ל: disabilities@reform.org.il

עזרו לנו לקדם את השינוי התרבותי שינכיח חברה מכילה ומשלבת.

 
הסוכנות היהודית לארץ ישראל
התנועה הרפורמית - יהדות מתקדמת בישראל
משרד_העבודה,_הרווחה_והשירותים_החברתיים.p
סמל מדינת ישראל.png
%D7%A1%D7%9E%D7%9C%D7%99%D7%9C%20%D7%94%